ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *

عناوین قبولی مشهور در دنیای سگ های چوپان آلمانی (تیپ نمایش)

در این مقاله قصد دارم برای اولیـــــن بار در مورد عناوین کاربـــردی در دنیای سگ های چوپان آلمانی اطلاعات تخصصی را منتشر کنم.

مسلما شما نیز بارها عناوینــــــی همچون VV, G, SG, V, VA را به کرات دیده اید. ایــن حروف اختصـــاری، در واقع عناوین قبولـی یک سگ را در کلاس مورد نظر بیان می کند. باید بدانید که این عناوین کاملا آلمانی هستند و اختصار واژه های آلمانی هستند که بدان اشاره خواهم کرد.

عنـــوان VV مخفف دو کلمــــه آلمانــــی Viel Versprechend به معنــــای “بسیار امید بخش” است. این عنوان در کلاس رده ی سنـــــی 9 ماه تا 12 ماه استفاده می شود.

عنوان G مخفف کلمه آلمانی Gut به معنـــای “خـــوب” است.این عنوان در تمامـــــی کلاس ها بجز 9 ماه تا 12 ماه استفاده می شود. البته این عنوان برای یک سگ تیپ نمایشــی به هیچوجه جالب نیست و پایین ترین عنوان قبولی در کلاس نوجوانان وجوانان و بزرگسالان محسوب می شود.عنوان SG مخفف کلمه آلمانی Sehr Gut به معنای “خیلی خـوب” است.این عنوان در کلاس نوجوانان وجوانان بالاترین رتبـــــه و در کلاس بزرگسالان اگر VA در این کلاس وجود نداشته باشد می توانــد دومین عنوان قبولی و اگر وجود داشته باشد می تواند سومیـــن عنــوان قبـولــــی اما در سطح پایین تر باشد.

عنوان V مخفف کلمه آلمانی Vorzuglich به معنای “عالــی” است.ایـــن عنوان در کلاس بزرگسالان اگر VA در این کلاس وجود نداشته باشــد می تواند بالاترین عنوان قبولی  و اگر وجــود داشته باشد می توانـــــد دومین عنوان قبولی باشد.

عنــــوان VA مخفف دو کلمه آلمانــــی Vorzuglich Auslese به معنــای “عالـــی منتخب” است.این عنوان در کلاس بزرگسالان بالاتریـــن عنوان قبولی محسوب می شود.

با توجه به سطح مسابقات BSZS و حضور تمام کشور ها در این رویداد از سگ های دارای عنوان “عالی منتخب” بعنوان “قهرمان دنیا” نیز شناخته می شوند و این عنوان بیشتر بین علاقمندان بیشتر رواج دارد.

عناوین دیگری نیز وجود دارند اما هدف من پرداختن به عناوینی است که در ایران بیشتر مشاهده می شوند و گفتگــو در این موارد بیشتـــر است، البته هر کدام از این عناوین در مرجـــــع سازنده و تعیین کننده این عناوین دارای درجه بنـــدی تخصصی تری است که مطمئـــن هستم برای تمام علاقمندان این نژاد در ایران شنیدنی و جالب خواهد بود. مشکلی که در ایــــران وجود دارد علاقمندان به جایگاه بیشتر ازخــــود عنوان توجه می کنند و این طرز تفکر به هیچ وجه درست نیست. وقتی شما از عناوین مردود و درجه بندی های تخصصی آگاه شوید مطمئنا بــه این حقیقت پی می برید.

در مقاله بعدی به عناوین مردود خواهم پرداخت.

 

منبع: انجمن سگ چوپان آلمانی (SV)

ترجمه: کنل کاسپین

تذکر: هر گونه کپی و نشر به فارسی بدون اجازه کتبی کنل کاسپین با پیگرد قانونی  همراه خواهد بود.