ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *

شناخت ارزش و قدرت شجره نامه یک سگ

1. بررسی نسل اول شجره نامه (پدر و مادر)

در نسل سگ باید ببینیم والدین دارای چه نوعی از پرورش هستند، میتوان مواردی از جمله دارا بودن آزمایشات دی ان ای و لگن و آرنج دست، آرمون های استقامت و سگ همراه و سگ نگهبان، مجوز پرورش، عنوان مسابقاتی را بررسی کرد. البته در مراحـل بعدی باید در ریز هر کدام بیشتر دقیق شد. هچنین در این بخش هدف ژنتیک نیست، پس سوء تفاهم ایجاد نشود، بنقل از انجمن مرجع سگ چوپان آلمانی، یک چهارم مربوط به پدر، یک چهارم مربوط به مــادر و نیمی دیگر از ترکیب در پرورش مربوط بـــه ژنتیک است، در این بخش ما به والدین خواهیم پرداخت.

ممکن است پدر کامل باشد، بعنوان مثال دارای تمام داشته های فوق باشد و یا بخشی را کم داشته باشد و در عوض مادر چیزی از این موارد را نداشته باشد و یا بالعکس باشد، بعنوان مثال زمان اعتبار برای مجــوز به پایان رسیده باشد و یا اینکه وضعیت لگــن و آرنج مردود اعلام شده باشد. مسلما این موارد در ارزش گذاری سگ تأثیر می پذیرد، از طرف پـدر قوی و مادر ضعیف و یا بالعکس و یا هر دو قــوی و یا هر
دو ضعیف باشند. این موارد مهم هستند، زیرا هر کدام اثبات کیفیت نژادی لازم را در هر بخش تعیین میکند.

عناوین قبولی مشهور در دنیای سگ های چوپان آلمانی (تیپ نمایش)

در این مقاله قصد دارم برای اولیـــــن بار در مورد عناوین کاربـــردی در دنیای سگ های چوپان آلمانی اطلاعات تخصصی را منتشر کنم.

مسلما شما نیز بارها عناوینــــــی همچون VV, G, SG, V, VA را به کرات دیده اید. ایــن حروف اختصـــاری، در واقع عناوین قبولـی یک سگ را در کلاس مورد نظر بیان می کند. باید بدانید که این عناوین کاملا آلمانی هستند و اختصار واژه های آلمانی هستند که بدان اشاره خواهم کرد.

عنـــوان VV مخفف دو کلمــــه آلمانــــی Viel Versprechend به معنــــای “بسیار امید بخش” است. این عنوان در کلاس رده ی سنـــــی 9 ماه تا 12 ماه استفاده می شود.

عنوان G مخفف کلمه آلمانی Gut به معنـــای “خـــوب” است.این عنوان در تمامـــــی کلاس ها بجز 9 ماه تا 12 ماه استفاده می شود. البته این عنوان برای یک سگ تیپ نمایشــی به هیچوجه جالب نیست و پایین ترین عنوان قبولی در کلاس نوجوانان وجوانان و بزرگسالان محسوب می شود.

نام درست این نژاد در زبان فارسی

سگ چوپان آلمان، ژرمن شپرد، جرمن شپرد، ژرمن شپهرد، جرمن شپهرد، سگ گرگی، شیانلو، شینلو و... اصطلاحاتی هست که همه و همه مربوط به یک نژاد است! نـژادی که در ایــران نامش به اشتباه تلفظ می شود بایستی داستان را تا آخر حدس زد ! نام این سگ در زادگاهش آلمان  دویچه شفر هوند و در زبان انگلیسی جرمن شپــرد داگ است که در فارسی ما آلمان را معمولا ژرمن خطاب میکنیم. همانطـور که ماه های میلادی به انگلیسی نامـی مشخص دارند اما در لغت فارسی همان ماه ها ممکن است طوری دیگر تلفظ شوند. دویچه (تلفظ آلمانی) و ژرمن (تلفظ انگلیسی) مترادف ملیت آلمانـی هستند، شفـر (تلفظ آلمانـــی) و شپرد (تلفظ انگلیسی) مترادف کلمه چوپان هستند(البته دقت کنید که مفهوم سگ چوپان با سگ گلــه متفاوت است)، هوند (تلفظ آلمانی) و داگ (تلفظ انگلیسی) مترادف کلمه سگ هستند.
در واقـع بایستـی در زبـان فارسـی ایـن نـژاد از سگ را این طـور خطاب کنیـم : سگ چوپـان آلمانـی خطاب کردن تحت عنوان چوپان آلمانی بسیار بهتر و رایج تر است، چرا که این نـژاد بطور رایج در زبـان بین المللی انگلیسی، ژرمن شپرد (چوپان آلمانی) و در زبان آلمانی نیز شفـر هونـد (سگ چوپـان) خطاب می شود. آلمانی ها در بین خودشان مسلما از واژه آلمانی در خطاب کردن استفاده نمی کنند و فقط بـه گفتن شفر هوند (سگ چوپان) اکتفا می کنند. اگر ما بخواهیم طبق عرف رایج دنیا اما به زبان فارسی ایـن نژاد را خطاب کنیـم بایستی از این نـژاد بعنـوان چوپان آلمانی یاد کنیم.

 

نویسنده: فواد (مهدی ابراهیمی)

تذکر: هر گونه کپی و نشر به فارسی بدون اجازه کتبی کنل کاسپین با پیگرد قانونی  همراه خواهد بود.

شجره نامه و پرورش سگ چوپان آلمانی در آلمان (بخش 1)

همه سگ ها دارای شجره نامه هستند . بدیــن معنا که همه ی سگ هـــا دارای اجدادی هستند . شجره نامه درخت خانوادگـــی هست کـه لیست نام و دستاوردهای مربوط به اجداد سگ در آن ثبت شده است .

برخی سگ ها دارای شجره نامه قوی و شناخته شده ای هستند ،در حالی که برخی دیگر دارای شجره نامه ضعیف و ناشناخته ای هستند .

چرا داشتن شجره نامه مهم است؟؟؟

هر توله نتیجه  دستاوردهای ژنتیـکـــی و اصلاح نــژادی در شجره نامــه هست . بطور کلی  کیفیت بهتر ، دقیق  ، زیبا تـــر سگ های بالغ برابــــر است با تولید بهتر ، دقیق و زیباتر توله .

همـه چیـز در مورد سگ چوپـان آلمانـی

کشور خواستگاه: آلمان
شماره استاندارد اف سی آی: 166/23.03.2010/D
نژاد استاندارد سگ چوپان آلمانی

گسترش
سرتاسر جهان متمرکز در کشور مادر این نژاد می باشند.دراتحادیـــه جهانی باشگاه های سگ چوپان آلمانی (WUSV) بیش از 78 کشــــور عضو از سرتاسر جهان سازمان یافته اند.

گروه نژادی
رده بندی اف سی آی:
گروه 1. سگ های گارد و سگ های گله
بخش 1. سگ های گله با آزمون کار

استاندارد نژاد

سگ چوپان آلمانی

منشأ: آلمان/23.03.1991

طبقه‌‌بندی فدراسیون بین‌المللی سگ‌سانان:

 گروه 1 - سگ‌های گله

 بخش 1 - سگ‌های گله با قابلیت مسابقه‌ی گله‌داری

کاربرد: چندمنظوره‌ی کاری، گله و کمکی

اولین حضور ایران در مسابقات جهانی BSZS 2016 - نورنبرگ آلمان

مسابقات جهانی 2016 ژرمن شپرد ها در نورنبرگ آلمان، سالی به یادماندنی برای علاقمندان ایرانی ژرمن شپرد ها خواهد بود، زیرا دو ژرمن شپرد تحت نام مالک ایرانی در این مسابقات حضور خواهند داشت. در واقع می توان آنها را نماینده نام ایران در مسابقات جهانی 2016 ژرمن شپرد ها خطاب کرد. این رویداد تاریخی در دنیای ژرمن شپردها برای تمام دوستداران و علاقمندان ژرمن شپرد در ایران موجب افتخار، خوشنودی و البته بیادماندنی است. رویدادی بزرگ که در آن برای اولین بار نام کشور ایران بعنوان یکی از شرکت کنندگان ثبت شده است.

دومین حضور ایران در مسابقات جهانی BSZS 2017 - اولم آلمان

کنل کاسپین در سال 2017 نیز برای دومین بار در مسابقات BSZS آلمان تحت نام ایران عزیز شرکت کرد. در این سال ما کازیمیر را از ایران به آلمان فرستادیم، اما متاسفانه او زمان زیادی برای آماده شدن نداشت و البته باید مجوز پرورش خود را نیز بروز میکرد، و این کمبود وقت باعث هشدار کارشنای و سرداور مسابقات در مورد اینکه کازیمیر نمیتواند جایگاه واقعی اش را بدست بیاورد شد، ولی چاره ای نبود و ما کسب عنوان و ارتقاء از رتبه SG به V BSZS برای ما ارزشمند تر بود. جایگاه او دقیقا بعد از سگ دیگر ما چستر بود.